آموزش نصب و کار با سیستم عامل جنتو Gentoo OS

پرسش و پاسخ

سلام به دوستان

با لطف و پیشنهاد دوستان گرامی ٬ تصمیم گرفتم از این به بعد سئوالات دوستان رو در یک صفحه گردآوری کنم و تا مرز سوادم اگر دانستم برای دوستان بگویم. خوشحال خواهم شد سئولاتتان را بدانم و البته اگر بتوانم پاسخ گویم! همچنین خوشحال خواهم شد پاسخ های شما را در مورد هرکدام از سئوالات بدانم.

ابتدا سئوالات تکراری معمول:


۱ - آیا این وبلاگ سالی یکبار بروز می شود؟

پاسخ: کاملا این امکان وجود دارد! وابسته به اینکه شخصا فکر کنم چیزی آنقدر جالب توجه است که برای دوستان به اشتراک بگذارم٬ این بلاگ را بروز می کنم. اصولا جنتو داستان صبر و حوصله است.

این یک بلاگ تجاری نیست و به همین دلیل سلیقه شخصی در آن وجود دارد.

اما تلاش می کنم ماهی یکبار آنرا بروز آوری کنم و تا حد توانم پرسش های دوستان را هم پاسخ دهم


۲ - آیا شما بنگاه ماشین دارید؟

پاسخ: خیر! جنتو نام یک توزیع از توزیع های بیشمار یک سیستم عامل لینوکس است و هیچ ارتباطی با اتوموبیلی به نام جنتو ندارد! این تنها یک تشابه اسمی است!


۳ - آیا امکان دارد از نرم افزارهای جنتو بروی دیگر توزیع ها استفاده نمود؟

پاسخ: از نظر تئوری این کاملا امکان پذیر است چراکه جنتو از کد منبع برنامه ها و کامپایل آن بروی دستگاه شما استفاده می کند. بخش بزرگ درگیری شما در نصب جنتو انتظار برای اتمام کار کامپایلرها است. پس می توانید با استفاده از همین کد منبع و کامپایلر موجود بروی دستگاهتان (یا نصب کامپایلر مورد نیاز) این نرم افزارها را برای توزیع خودتان کامپایل نمایید. درباره نحوه کامپایل در توزیع خودتان در اینترنت جستجو نمایید.


۴ - امرژ یا emerge و استیج یا stage و پرتیج یا Portage چیست؟

پاسخ: امرژ دستوری است که به کمک آن با نرم افزار مدیریت بسته ها در توزیع جنتو ارتباط برقرار می کنیم. برای پایین گذاری و نصب یک نرم افزار یا برای پرسش درباره داده های یک نرم افزار نصب شده بروی دستگاه یا موجود بروی مخازن یا حتی آگاهی از خبرنامه های فوری تیم گسترش و بسیاری کارهای دیگر که مربوط به نرم افزارهای دستگاه باشد.

پرتیج به سادگی  نرم افزار مدیریت بسته ها در جنتو است و استیج هم فایل های عمومی و  لازم برای نصب جنتو است مانند کامپایلر و فایل های مربوط به تنظیمات آن یا دایرکتوری ها و فایل های لازم برای شروع به کار مراحل نصب.


۵ - آیا لینوکس جنتو همه چیز را از پایه خودش کامپایل می کند؟

پاسخ: خیر! این یک شایعه است. شما در جنتو کامپایلرها و نصاب ها و نرم افزار جایدهی نرم افزار مدیریت بسته ها را دانلود نموده و با خارج نمودن آنها از حالت فشرده شروع به استفاده از آنها می نمایید.۶ - این لعنتی کار نمی کند!

پاسخ: آن لعنتی کار می کند! تنها باید بدون خرج نمودن اعصاب خود یا ناشکیبایی با صبر و حوصله بیاموزید که ایراد شما در کجاست و برای کار کردن آن لعنتی به چه چیزی نیاز دارید!۷ - آیا جنتو جایگزین مناسبی برای ویندوز است؟

پاسخ: خیر! بهتر است شما ابتدا مقداری از دیگر توزیع ها استفاده نمایید و با کنجکاوی در گوشه و کنار آنها با نرم افزارهای آزاد و کار کرد گنو لینوکس آشنا شوید. همیشه زمان برای آشنایی با جنتو وجود خواهد داشت.


خواهشمندم چنانچه پرسشی از من نموده اید ظرف ماه آینده به این صفحه سر بزنید. چنانچه سوادی درباره پرسش شما داشته باشم آنرا در اینجا خواهم گذارد.