آموزش نصب و کار با سیستم عامل جنتو Gentoo OS

بیایید یک جنتو نصب کنیم

دوشنبه 15 آبان‌ماه سال 1391 ساعت 11:04 ق.ظ

خوب در مطلب قبلی ترتیب پارتیشن ها را دادیم. اکنون مطابق آنچه پیشتر توضیح دادیم برای کار بروی این پارتیشن ها ابتدا باید ...

 آنها را مانت کنیم (خاطرتان هست؟) :

 

mount /dev/sda3 /mnt/gentoo

mkdir /mnt/gentoo/boot
mount /dev/sda1 /mnt/gentoo/boot


آیا نیاز به توضیح هم هست :)
خوب نوبت دانلود و از حالت فشرده خارج کردن فایل های اصلی رسید. ابتدا زمان سیستم را تنظیم بفرمایید:


date

Fri Mar 29 16:21:18 UTC 2012اگر زمان درست نیست بصورت زیر آنرا تنظیم کنید:date 032916212012


این فرمت در واقع به ترتیب اینگونه است:


MMDDhhmmYYYY


که در آن M ماه، D روز، h ساعت، m دقیقه، و Y سال است: ساعت چهار و بیست و یک دقیقه ۲۹ ماه سوم (میلادی که می شود مارچ) سال ۲۰۱۲
اینتر زدن زمان تایپ شده توسط شما را تنظیم می نماید.

ابتدا برویم داخل محیط کارمان:


cd /mnt/gentoo


نوبت به دانلود استیج رسید. شنیده یا دیده اید برای عروسی ها در فضای باز استیج می زنند؟ این همان چهارچوب اصلی است که در آن می شود اندکی تکان خورد. برنامه links (که خاطرتان هست؟) شما را به سایت جنتو می برد:


links http://www.gentoo.org


 به سراغ میرورها mirrors بروید و هرکدام را که دوست دارید انتخاب نمایید و از آدرس:releases/x86/autobuilds/در پایگاه میرور انتخابی، چیزی را که مشابه نام زیر را دارد دانلود نمایید:stage3-i686-<release>.tar.bz2بجای آن <release>  هم یک عددی هست که جدیدترین آنرا از قدیمی ترها مشخص می نماید. اگر دوست داشتید md5 آنرا هم با md5sum کنترل نمایید که سالم باشد. در این باره در وب فارسی مطالب خوبی هست.
برای کار کردن با links از keyarrows یا همین فلش های بالا و پایین خودمان استفاده کنید. فلش به سمت چپ شما را به آدرس قبلی که بودید می برد و فلش سمت راست به آدرسی که از آن بازگشتید. اینتر دستور را اجرا می کند. دگمه d آغاز گر دانلود است و دگمه q شما را از links خارج می کند.
کار با برنامه ائی که همه آموزش آن را می شود در پنج خط نوشت، سخت است؟ البته که ساده است. جنتو ساده است :)
فایل مورد نظر را در میرور پیدا نمایید و با دکمه های بالا و پایین بروی آن بروید و دگمه d را بزنید تا از شما بپرسد که می خواهید آنرا دانلود کنید و با یک اینتر تایید بفرمایید تا دانلود آغاز بشود. بعد از پایان دانلود با دگمه q و تایید این سئوال که آیا واقعا می خواهید از links خارج شوید، از آن بیرون بیایید.
اکنون باید این بسته فشرده شده را که در آدرس/mnt/gentoo


دانلود کردیم را از حالت فشرده شده بیرون بیاوریم. برای این کار با دقت همیشگی تان تایپ بفرمایید:tar xvjpf stage3-*.tar.bz2و اجازه بدهید جنتو کار خود را انجام دهد تا به انتها برسد.
پس از آن نوبت دانلود پرتیج Portage  است. این قلب سیستم عامل شما خواهد بود. برای دانلود links را راه بیاندازید:links http://www.gentoo.org/main/en/mirrors.xmlآنرا در آدرس/snapshotsدر پایگاه میرور، با نامی به شکل زیر خواهید یافت:portage-latest.tar.bz2آنرا دانلود نمایید. بعد از دانلود شدن، باید آنرا از حالت فشرده، در جای خودش خارج نمایید:tar xvjf /mnt/gentoo/portage-latest.tar.bz2 -C /mnt/gentoo/usr
کار که به پایان برسد، تقریبا کار ما هم تمام شده است و شما سیستم عامل خود را خواهید داشت. اما قبل از آن ابتدا باید کمی جنتوی خودمان را تنظیم کنیم.
تنظیم جنتو باشد برای مقاله بعدی