آموزش نصب و کار با سیستم عامل جنتو Gentoo OS

چند دستور مفید پرتیج

سه‌شنبه 16 آبان‌ماه سال 1391 ساعت 06:35 ب.ظ

حتما تا اینجا متوجه شده اید که برای بررسی پیشنیازها، دریافتن ایرادات احتمالی، دانلود و نصب برنامه ها بروی کامپیوترمان، از دستور emerge استفاده می نماییم. این دستوری است که ما با کمک آن با پرتیج ارتباط برقرار می نماییم و از نظر خیلی ها و من بهترین سیستم مدیریت بسته هاست.

شما همیشه می توانید به کتابچه راهنمای این سیستم با کمک دستور زیر دسترسی پیدا نمایید:


$ man emerge


که بطور بسیار مفصلی همه توانمندی های آنرا به شما اعلام می نماید اما به هر حال گوشه چشمی به توانائی های زیر از این سیستم داشته باشید:


# emerge – sync


این برنامه درخت پرتیج را بروزرسانی می نماید که باعث می شود همیشه از آخرین بروزرسانی های بسته ها استفاده نمایید. نمونه امنیتی آن هم به صورت زیر است:


# emerge-webrsync


که بدنیست کمینه اولین بار سیستمتان را با این حالت بروزرسانی نمایید.

می خواهید درباره تمام برنامه هایئی که در نام آنها از JDK استفاده شده و کارکرد آنها با خبر شوید؟ آنرا به صورت زیر توسط emerge جستجو نمایید:


$ emerge --search JDK


درباره نتیجه جستجو توضیحات مفصلتری می خواهید؟ از دستور زیر استفاده نمایید:


$ emerge --searchdesc JDK


برنامه gentoolkit برنامه بسیار مهمی است! می خواهید این برنامه یا هر برنامه دیگری را نصب نمایید؟ دستور زیر این کار را انجام می دهد:


# emerge gentoolkit


می خواهید برنامه فقط دانلود شود ولی نصب نشود؟ دستور زیر ترتیب این کار را برایتان خواهد داد:


# emerge --fetchonly gentoolkit


برنامه google-chrom را نصب نموده اید اما از آن راضی نبودید و می خواهید آنرا حذف نمایید:


# emerge --unmerge google-chrom


البته همه این آپشن ها گزینه های جایگزین مختصری هم دارند. مثلا بجای unmerge-- می توانید از C- استفاده نمایید. برای یافتن این مختصرها با اولین دستور این بخش به راهنمای emerge مراجعه نمایید.

اگر پرچم های USE را در مقطعی بعد از نصب به هر دلیلی اضافه یا کم نمودید، برای اینکه تداخلی در بین آنچه در آینده نصب خواهد شد، با آنچه در گذشته نصب شده، پیش نیاید، از دستور زیر استفاده نمایید:


# emerge --update --deep --newuse world


که البته دستور بسیار زمانبر و گاها دانلود بری خواهد بود و البته بعد از آنکه آنرا به پایان بردید با دو دستور زیر، حتما و حتما نصب های قدیمی مشکل ساز را پاک نموده و پیش نیازهای را از نو بر جای خود مستحکم نمایید تا سیستم دچار سنگ کوپ قلبی نشود :)


# emerge --depclean
# revdep-rebuild

بخاطر داشته باشید که این دو دستور را در صورتی می توانید استفاده نمایید که آن برنامه gentoolkit  که در مثال ها نصب آنرا پیشنهاد دادم را پیشتر نصب نموده باشید.

دستورهای مهم دیگری هم وجود دارد که در آینده اگر این افتخار را داشتم که در خدمت شما باشم، بمرور آنها را شرح خواهم داد.
از سادگی و قدرتمندی جنتو لذت ببرید.